NLP modelování

Vysvětlení NLP modelových kroků a technik

Od Robbie Steinhouse

Může NLP modelování sloužit jako nástroj pro osobní rozvoj?

Ať už je vaše profese (nebo schopnost, kterou chcete rozvíjet) jakákoliv, můžete se dramaticky zlepšit tím, že se naučíte NLP modelování. Je to záměrný způsob, jak získat co nejvíce od lidí, kteří jsou už v něčem výjimečně dobří (vzory). Často se zlepšíme při příležitostných konverzacích nebo při neformálním mentoringu.

Modelování poskytuje strukturu vypracovat ‘ten rozdíl, který bude dělat rozdíl‘ od těchto vzorů. Můžete pak uvidět věci, kterých byste si normálně nevšimli a vylepšit svou hru.

Je to také fantastický způsob vytvořit praktické tréninkové programy.

Modelování je pravděpodobně to, o čem celé NLP je. NLP bylo zrozeno z projektu modelování (i když se tomu tenkrát tak neříkalo), když Richard Bandler analyzoval přepisy z terapií v pokusu zjistit, co terapeuti dělali, že to mělo léčebný účinek. John Grinder byl ohromen Richardovými nově nalezenými terapeutickými schopnostmi a chtěl vytvořit jeho přístup rychlého učení. Spolu pak pracovali a výsledkem byl ‘Meta-model‘ s jeho dvanácti typy kategorizování nefunkční myšlenky.

Od té doby NLP vytváří modely, zkoumá úspěšné lidi a snaží se objevit ‘ten rozdíl, co dělá rozdíl‘.

O čem to je, co dělají, že je to dělá tak výjimečnými?

Robert Dilts je v této oblasti zejména aktivní.

Jeho ‘Disney’ model považuji za zvlášť užitečný: zakladatel světově nejúspěšnějších zábavních společností měl zvláštní schopnost být efektivně třemi různými lidmi:

1. nápaditý snílek

2. praktický realista, který umí řešit problémy, a

3. ostrý kritik

Při pozoru na nedostatky v projektu nebo argumentu. Ale Robert vytvořil řadu dalších géniů: Freud, Leonardo da Vinci, Mozart, Einstein. Jeho knihy na toto, Strategie Géniů, jsou skvělé počtení a naprosto fascinující.

Při koučování potřebujeme pochopit vnitřní svět našich klientů, ne k vytvoření velkých terapeutických modelů, ale jednoduše, takže s nimi můžeme být na jejich cestě proměny.

Jak se to nejlépe provádí?

Začnu jednoduše pozorováním. Snažím se kopírovat jejich fyzické pohyby, hlavně malá, opakující se gesta a čekám co mi ‘řeknou’ o klientově stavu. Toto ale samozřejmě musí být provedeno jemně a s uvážením. Dýchání může být další ‘cestou dovnitř‘: je rychlé nebo pomalé, hluboké nebo mělké?

Klíčem k tomu, abychom toto dělali dobře, na rozdíl od jednoduchých pozorovacích schopností, je mít naprosto otevřenou mysl. Nemysli si, že víš, co gesto znamená, jen ho kopíruj. Nemysli si, že víš, která gesta jsou významná a která nejsou, jenom je kopíruj.

Stav Nerk-Nerk

Tento nesoudící stav byl nazván ‘Nerk-Nerk‘ stav trenérem NLP Toddem Epsteinem.

Nerk-Nerk je imaginární mimozemšťan, který má stejný nervový systém a fyzické charakteristiky jako lidské bytosti, ale nemá žádný z našich vnímacích, jazykových nebo kulturních předpokladů. Zakladatel TA Eric Berne měl podobný nápad, řekl, že terapeut by měl při zkoumání mluveného projevu a chování ‘Myslet Marťansky‘.

Když bylo Neuro Lingvistické Programování vyvíjeno, nápad, že kopírování gest bez vědomích myšlenek může vytvořit empatii se zdálo proti-intuitivní. Tento nápad se stal mnohem méně kontroverzním. A to hlavně proto, že bylo dokázáno, že tato technika funguje, ale také proto, že se neurověda ‘chytila‘ tohoto nápadu, skrze objev ‘zrcadlových neuronů‘.

Tyto neurony jsou součástí lidského (a primátového) mozku, které ‘zapálí‘ oba, když podnikneme akci a když vidíme někoho jiného podnikat akci – pravděpodobně se vyvinuly, aby nám pomohly naučit se dovednosti jako napodobování, ale možná také zvýšení sociálního propojení.

Jazykové vzory

Původní práce byla v NLP provedena na jazykové vzory a toto zůstává další oblastí, ve které může kouč získat vhled do klientova světa. Problém pravděpodobně je, že NLP má příliš mnoho ‘cest do‘ – tak jako původní ‘Meta model‘ bychom se mohli podívat po metaprogramech, vyvolat hodnoty (a pořadí, ve kterém je klient pokládá), přesvědčení a kritéria…

Zde je dobrých vodítkem instinkt – jestli máte tyto všechny nástroje v regálu, můžete šáhnout po tom, který se zdá být co nejvíc vhodný. Tento pocit bude lépe informovaný, pokud jste nejdřív udělali intuitivní, fyzické modelování. Je jednoduché skočit do ‘hlavy‘, ale tamta gesta vám často můžou říci mnohem víc.

Jestli vám to přijde pořád trochu záhadné, nejlepší způsob, jak se dozvědět více je to praktikovat.

Zorica Gajič
Titul NLP Business Consulting Certified Trainer získala na NLP University in Santa Cruz California v USA, pod přímím vedením Roberta Diltsa a Judith Delozier. Vede certifikované tréningy na úrovni NLP Practicioner, NLP Master a NLP Trainer. Už dlouhou dobu vzdělává a vede tréningy pro různé obchodní společnosti, podniky, manažery a podnikateli.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.