I vy se divíte názvu NLP a rádi byste zjistili, co se vlastně pod těmito třemi písmenkami skrývá, a jak vám může pomoci?


Přijďte na Úvod do NLP a poodhalte zajímavosti o Neurolingvistickém programovaní

Co o NLP říkají lidé, kteří ho už zažili?

"NLP mi doplnilo to, co jsem hledala. Totiž propojení různých teorií, popis „nejlepších praktik“ z různých směrů a zarámcování věcí do systému, který mi dáva smysl. Pro praxi mi to dalo několik různých a účinných technik pro práci s klientem, které se snažím využívat v koučinkovém a terapeutickém procese."
Mgr. Eva KlimováPsycholog a kouč
"NLP pro mě není jen systém nových pojmů a technik. NLP je pro mne hlavně v určitém smyslu životní postoj. Základem toho všeho je i tvurčí a velice otevřený přístup NLP, který umožňuje každému vyzkoušet nově nabyté vědomosti a přetavit je na dovednosti, které muže následně využít ať již ve svém osobním, tak pracovním životě."
Michaela SegetováPrávník

Co všechno vás na Úvodě do NLP čeká?

  • povíme si, co to vlastně Neurolingvistické Programovaní je
  • společně odhalíme několik základních NLP principů a vysvětlíme si, jak vás mohou obohatit a v čem spočívá jejich přínos
  • také se dozvíte, jak vám NLP může pomoci při překonávaní vašich výzev či už v soukromém životě, nebo v prostředí businessu
  • dozvíte se, jak si můžete NLP zažít na vlastní kůži a pocítit tak úžasnou sílu jedinečných nástrojů této nádherné psychologie pro dosáhnutí úspěchu
  • získáte možnost nastoupit s NLP Institutem na cestu vzdělávání, dosahovaní úspěchů a radostného nadhledu nad životem, a to všechno díky jedinečné psychologii s názvem - Neurolingvistické programovaní

Rádi byste znali odpovědi na nejčastější otázky v souvislosti s NLP ještě předtím, než se spolu potkáme? Pročtěte si je níže a potom můžete vyplnit svojí přihlášku.

Co je NLP - Neurolingvistické programovaní ?

Neurolingvistické programování je psychologie, která vznikla modelováním nejúspěšnějších vyjednávačů, obchodníků, ale především terapeutů, kteří dokázali svými jazykovými schopnostmi měnit lidi a pomáhat jim z těžkých problémů, při kterých ostatní selhávali. NLP dali dohromady John Grinder a Richard Bandler na počátku 80. let, po zkoumání vzorců myšlení a komunikace Fritzsa Pearlsa - experta na Gestalt terapii, Virginie Satir - expertky na rodinnou terapii a Miltona H. Ericksona - legendárního odborníka na hypnoterapii. John a Richard zkoumali jejich vzorce jedinečnosti a výjimečného úspěchu a když je spojili, dali jim název Neurolingvistické Programování. Následně začali pomocí knih a seminářů tuto jedinečnou psychologii rozšiřovat po celém světě. Pro další doplňující informace v souvislosti s historií neurolingvistického programovaní se koukněte na blog.

Je mnoho NLP trenérů institucí. Poradíte mi, jak si mám vybrat mezi nimi vybrat tu nejlepší?

Není vždy jednoduché si vybrat, protože jak říkáte, na trhu je mnoho lidí, kteří se pohybují v této branži. V nasměrování vám mohou pomoci reference spokojených klientů a zjištění, zda daná instituce nebo trenér disponují mezinárodně uznávanými a právoplatnými certifikacemi. Další věc je, že certifikáty absolventům může udělovat jen mezinárodně uznaný institut po absolvovaní řádného tréninku. To znamená, že je zakázané udělovat certifikaci bez oprávnění, případně za videotréninky apod. Co se týká NLP Institutu, spolupracujeme jen s řádně kvalifikovanými lektory, kteří prošli minimálně oběma NLP stupněmi (practicioner a master), asistovali na celém výcviku na úrovni practicioner nebo master, a pravidelně na sobě pracují a vzdělávají se.

Z jakého důvodu jsou NLP tréninky a koučinky tak drahé?

Ano, NLP tréninky a koučinky patří mezi ty dražší. Jde ale o to, jak vnímáte hodnotu informací a jak si uvědomujete hodnotu času. NLP nám umožňuje přinášet klientům vysněné změny velmi rychle a právě to je jeho obrovská přidaná hodnota. Pokud jste se například 20 let trápili s fobií a NLP terapeut vám ji pomůže zpracovat za hodinu, nestálo by to za ty peníze? V podstatě jde jen o to, co všechno položíte vedle sebe na misky váh. Je to jako když by měl podnikatel zaplatit za prodejní stránku 2000€ a jemu se to zdá velmi drahé. Přitom ale netuší, že mu ta stránka může pomoci vydělat desetinásobky této sumy v porovnání s tím, kdyby si to měl psát sám, případně by mu to někdo udělal špatně. NLP je totiž model vytvořený pro rychlé, zaručené a trvalé změny, a nabytí schopnosti na to, aby byly prezentované a používané tím správným způsobem. Proto je přirozené, že přidaná hodnota NLP workshopu a koučinků bude daleko za hranicemi hodnoty běžného workshopu nebo hodiny sezení u člověka, který si přečetl pár knih a článků, případně má za sebou třídenní kurz. Na základě toho se potom samozřejmě zvýší cena.

Říká se, že NLP vychází z modelování - co to znamená a koho je možné modelovať?

Ano. NLP vzniklo modelováním. To znamená, že vzniklo pozorováním vzorců myšlení, talentů, komunikačních vzorců, lidí, kteří dosahovali ve svých oborech daleko lepší výsledky, než se to dařilo ostatním. A přesně o tom je modelování - o využívání vzorců úspěšnosti pro dosahování lepších výsledků. Samozřejmě nejde o tupé kopírovaní s cílem být přesně jako někdo jiný, protože to může být za určitých okolností velmi kontraproduktivní. NLP naopak vyšlapalo chodník modelování pozorováním talentů a jedinečností výjimečných osobností, s cílem zavést do jejich života každého z nás tím způsobem, že si je přizpůsobíme podle sebe - aby s nami ladili. Jen tak nám mohou být tyto vzorce užitečné a přinášet nám obohacení až už po mentální, nebo materiální stránce. Co se týká otázky, koho je možné modelovat, tak právě NLP učí jednoduché a iznačně pokročilé postupy, jak je možné modelovat kohokoliv. Od rodičů, přátelů, známých osobností, herců, filmových postav... až po různé hrdiny a dobyvatele, případně myslitele z minulosti.

Pomůže mi NLP v případě, že nedokáži efektivně komunikovat a cítím, že se mám kde zlepšovat?

NLP bychom mohli charakterizovat i jako vědu o komunikaci, která učí lidi správně komunikovat jak s ostatními, tak i se sebou samým (pomocí vnitřního dialogu). Jak už jsem říkali, NLP vznikalo modelovaním způsobu myšlení a komunikačních vzorců terapeutů, kteří dosahovali při práci s klientami vynikající výsledky. Na základě tohoto modelovaní se zjistilo, že ta vůbec nejúspěšnější komunikace probíhá tehdy, když se člověk svojí komunikaci nejprve naladí na svět toho druhého a následně předá svoje poselství tak, aby dosáhl svého komunikačního cíle. V této souvislosti NLP disponuje množstvím zajímavých nástrojů a postupů, jak udělat komunikaci zajímavější, pestřejší a uchopitelnější, a s pomoocí kterých zvládnete komunikovat omnoho efektivněji, než se vám dosud dařrilo. Současně s tím se naučíte chápať různé myšlenkové pochody, díky kterým se na lidi dokážete naladt novým způsobem a následně s nimi vytvářet komunikační harmonii. A právě díky tomu se vaše komunikace vyšplhá na vyšší úroveň.

Mám různé strachy a nevím, co s tím. Pomůže mi v tom NLP?

Zde jde o váš mozek a to, jak přesně zakódoval do hloubek vaší mysli informace, které vám vytvářejí obavy, fóbie, případně díky ním pociťujete v určitých situacích strach. Naše mysl je velmi kreativní a právě v souvislosti se strachem nám většinou přináší hororové obrazy situacií, které mají jen nastat a přitom to může probíhat úplně jinak. Na základě toho se potom bojíme a prožíváme nepříjemné pocity. Neurolingvistické programovaní je v tomto směru vynikající nástroj pro rozpouštění a odstraňování různyých strachů, nepříjemných pocitů a odstraňování zlozvyků. Takže ano, určitě vám pomůže.

Někdy cítím, že prožívám silné vnitřní souboje. Dá se s tím něco dělat?

To, co popisujete, je stav nazývaný vnitřní konflikt. Jako kdyby doslova jedna část ve vás chtěla něco udělat a ta druhá čast je zásadně proti tomu. Může se to zdát, jako kdyby byl člověk mezi mlýnskými kameny, případně v zajetí nepříjemného dilematu. V tomto směru s pomocí NLP dokážeme oslovit ty části, které proti sobě bojují a odhalit, jaké jsou jejich jednotlivé úmysly. Následně je možné vyvolat harmonii, pokoj a uvědomit si, jak uspokojit obě stránky této mysli tak, abyste se ve výsledku cítili příjemně.

Podle čeho poznám, že používám pro dosáhnutí cíle efektivní strategii?

Odpověď může být v tomto případě omnoho jednodušší, než otázka. Efektivní strategii poznáte následovným způsobem: budete pozorovat a přemýšlet nad tím, zda vás vaše aktuální chování vede směrem k požadovanému cíli. Ujasníte si, co přesně chcete dosáhnout a co je vaším cílem, a následně se ptejte - pomáha mi moje chování dostat se tam, kam potřebuji? Pokud ano, pokračujte. Pokud ne, změňte vstup, protože jen tak můžete dostat něco jiného na výstupě.

Přesvědčení opravdu formují náš život a to, zda budeme šťastní, úspěšní a zdraví. Co vlastně jsou a jaké známe typy?

V nejjednodušší podstatě jsou přesvědčení určité výroky, které jsme vzali za pravdivé. De facto je to něco, čemu věříme a jsme si jistí, že to tak je. Ve své nejzákladnější formě existují přesvědčení posilňující a omezující. Posilňující přesvědčení může vypadat následovně: "Peníze mi umožní prožít šťastnější a spokojenější život, a umožní mi pomáhat rodině a blízkym". Naopak, omezující přesvědčení v souvislosti s penězi může vypadat takto: "Peníze kazí charakter". Na základě toho se potom přesvědčení z velké časti podepisuje na kvalitě našeho života. Například člověk, který uvěřil tomu, že "peníze kazí charakter" značně touto podvědomou vírou ovlivňuje svojí budounost a to, zda vydělá ve svém životě penězí víc, nebo méně. NLP disponuje řadou nástrojů pro práci s přesvědčením a ikdyž je někdy práce s přesvědčením náročná, je vynikající věděť, že to může přinést vyjímečné výsledky. Aby jsme si to shrnuli, přesvědčení určují, čeho si budeme všímat, kam budeme upínat pozornost, co budeme vyhledávat a co one. Možná vás ještě napadlo, jak přesvědčení odhalíte - člověk svoje přesvědčení bude obhajovat a vždy vytvoří důvod, pro který je dobré tomu přesvědčení věřit, případně si najde jiné obranné mechanismy, kterými to přesvědčení obhájí.